ŻUBR

 

Żubr  jest największym, współcześnie żyjącym, ssakiem Europy

 

Sierść żubra jest gęsta, barwy brunatno-szarej, dłuższa na przedzie ciała, na zadzie krótsza. Dłuższe włosy na dolnej części szyi i podgardla tworzą „brodę”, na przedniej części grzbietu długi włos tworzy „grzywę”, włosy w tyle głowy tworzą szeroki czub.

 

Żubry maja dobry wzrok i węch. Wykorzystują te zmysły podczas poszukiwania pokarmu, czuwania nad bezpieczeństwem młodych. Samicaz młodym potrafi wyczuć człowieka zanim go zobaczy.

 

Naturalnym środowiskiem życia żubrów są nizinne puszcze

 

Żubry są zwierzętami roślinożernymi. Żubry zjadają pędy drzew: grabu, wierzby, jesionu i maliny, rośliny zielne, trawyi turzyce, korę drzew, gałęzie i liście, pokrzywę, jaskier kosmaty i ostrożeń warzywny.

 

W mroźne i śnieżne zimy żubry muszą być dokarmiane. Żubry przychodzą do paśników pod koniec listopada i w grudniu. W kilkunastu karmidłach wykłada im się siano i niewielkie ilości roślin okopowych , w białoruskiej części dodatkowo cielętom podaje się jęczmień. Pod koniec zimy dla urozmaicenia diety podaje się ściętą osikę , którą chętnie obgryzają.

 

Obrazek

 

Celem dokarmiania jest zapewnienie dobrej kondycji zwierząt oraz zmniejszenie niekorzystnego oddziaływania żubrów na las.

Żubry zaspakajają pragnienie, pijąc wodę z olsów , zagłębień i rowów lub w zimie jedząc śnieg. Obecnie poziom wód gruntowych uległ obniżeniu,co doprowadziło do wyschnięcia większości olsów, a bezśnieżnei mroźne zimy są przyczyną całkowitego zamarzania płytkich zbiorników, co zmusza żubry do korzystania ze sztucznych zbiorników wody (np. przeciwpożarowych).

Polacy przyczynili się do uratowania gatunku. Po II Wojnie Światowej Polska stała się światowym centrum hodowli żubra.

Od 1952 roku objęty został ochroną gatunkową .

To, że możemy podziwiać dzisiaj żubrai oglądać go w jego naturalnym środowisku, jest bez wątpienia zasługą Polski i Polaków.

 

Obrazek

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s