WILK

 

Wilk jest drapieżnikiem i do swojego życia potrzebuje średnio ok. 1.3kg mięsa (wraz z kośćmi  i skórą) dziennie. W naturze żywi się drobnymi zwierzętami, ptakami, ale także dużymi zwierzętami takimi jak jelenie, łosie. Uzupełnieniem jego diety  są owoce i runo leśne.

 

Wilki  Komunikuje się w grupie poprzez pozy jak i poprzez odgłosy. Potrafi planowaći organizować działania zespołowe. Może posługiwać się narzędziami.

 

Wilki na dużych obszarach są zagrożone wyginięciem.  Przyczyną tego stanu są zmianyw ich środowisku naturalnymi zajmowanie coraz większych obszarów przez człowieka do celów gospodarczych.

 

W Polsce wilki były tępione jako zagrożenie dla zwierzyny łownej jak  i zwierząt gospodarczych. Obecnie na terenie Polski wilk jest objęty ochroną.

Obrazek

 

 

Wilki żyją w stadach (watahach)  o liczności od kilku do 20 osobników. Stada opierają się zwykle na rodzinach do których przyłączają się samotne wilki. W stadzie przewodzi najsilniejsza jednostka lub ich para. Osobniki które nie umieją żyć w stadzie odchodzą aby żyć samotnie lub aby utworzyć nowe stado.

 

 

 

Wilki łączą się w pary na całe życie. Wilki znane są także z przywiązania do swojej watahy. Razem polują, przekazując sobie informacje  i pomagając. Wycie które czasami słyszymy jest po prostu informacjąo tym że w danym terenie znajduje się wilk (lub ich grupa) jak i przekazuje informacje  o stanie stada, obecności zwierzyny itd.  Inne wilki słysząc to wiedzą o tym kto i gdzie poluje. Oprócz charakterystycznego wycia wilki wydają wiele innych odgłosów które stanowią elementy swoistego języka umożliwiającego porozumiewanie się w stadzie.

 

Obrazek

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s